Sušeni paradajz u maslinovom ulju
Uživajte u produženom ukusu leta! Sušeni paradajz u maslinovom ulju, krupna morska so i aromatični začini vratiće Vas u letnje morske dane. Sa hrskavim brusketima, domaćim hlebom, uz različite vrste sireve i vina, na pici ili sendviču uživaćete u sušenom paradajzu i teglici punoj ukusa.
SASTOJCI
- 2 kg paradajz šljivar, čeri ili po izboru (zreo, ali ne i previše mekan)
- 1 kašika šećer
- 2-3 sitno seckana čena belog luka
- sveži ili sušeni aromatični začini po ukusu (ruzmarin, origano, majčina dušica, bosiljak i sl.)
- so i biber po ukusu
- maslinovo ulje
SUŠENI PARADAJZ – PRIPREMA:
Paradajz dobro oprati, popariti vrućom vodom i pažljivo oljuštiti kožicu. Paradajz iseći na četvrtine ili polovine u zavisnosti od veličine paradajza i očistiti od vodenog dela sa semenkama. Četvrtine paradajza posuti šećerom i solju, promešati i ostaviti desetak minuta u posudi za ceđenje da se ocedi višak vode.
Oceđene kriške paradajza poređati licem na gore u pleh obložen papirom za pečenje tako da se kriške ne dodiruju, posuti sušenim origanom, mlevenim biberom i aromatičnim začinima po ukusu i staviti u rernu zgrejanu na 60°C oko 8-10 sati. S vremena na vreme, otvoriti vrata rerne kako bi suvišna vlaga izašla. Delimično osušeni paradajz pažljivo okrenuti na drugu stranu i blago ga spljoštite.
Postupak ponavljajte više puta, sve dok se paradajz u potpunosti ne osuši. Tečnost iz paradajza treba da ispari, ali treba paziti da se paradajz suviše ne presuši, pocrni ili izgori. Ohlađen, suv paradajz ređati u prethodno sterilisane tegle, posuti začinima i belim lukom i naliti maslinovim uljem tako da paradajz pliva u ulju.
Tegle čvrsto zatvoriti. Prvo staviti celofan, gumicama za tegle pričvrstiti celofan i tegle dobro zatvoriti poklopcem koji je prethodno prokuvan. Teglice sušenog paradajza čuvajte u frižideru.
Prijatno!